W tradycyjnych instalacjach domowych każdy system jest niezależny od drugiego. Oświetlenie nie jest w żaden sposób powiązane z roletami, system alarmowy z ogrzewaniem itd.
Automatyka domowa rozwinęła się do tego stopnia, że użytkownik sam może stworzyć dom w pełni funkcjonalny i dostosowany do swoich potrzeb. Umożliwia ona wszechstronne sterowanie urządzeniami domowymi, co więcej urządzenia te komunikują się między sobą, dzięki czemu ingerencja użytkownika jest niewielka lub całkowicie zbędna.
Stosowanie takiego rozwiązania podnosi komfort życia, zapewnia bezpieczeństwo, a także ograniczenie zużycia energii.
Automatyka domowa okazuje się szczególnie przydatną i przyjazną dla osób niepełnosprawnych, ułatwiając im codzienne funkcjonowanie. Sterowanie instalacjami może odbywać się za pomocą laptopów, tabletów, smartfonów.
Świadome używanie tej technologii przekłada się na znaczną poprawę komfortu, ponieważ obejmuje ona sterowaniem wszystkie instalacje od systemu nawadniania ogrodu do ogrzewania pomieszczeń, od sterowania roletami po otwieranie/zamykanie bram.
Od sterowania oświetleniem, aż po zabezpieczanie przed włamaniem, zalaniem, pożarem. Przekłada się również na prawdziwą oszczędność energii i ochronę środowiska. Za pomocą ekranu dotykowego można kontrolować zużycie mediów i w razie potrzeby ograniczyć marnotrawstwo światła, wody, gazu.
Bezpośrednie komunikowanie się systemu automatyki domowej z określonymi detektorami monitorowania zagrożenia pozwoli zapewnić ochronę domu. Dzięki zdalnej kontroli, umożliwiającej monitorowanie domu, można wydawać polecenia na odległość, nawet jeśli znajdujemy się poza domem.