System rejestracji czasu pracy rejestruje godziny wejścia i wyjścia pracowników z budynku, dostarcza aktualnych danych dotyczących obecności i czasu pracy osób zatrudnionych.
System ten znajduje szczególne zastosowanie w przedsiębiorstwach z ruchomym lub nienormowanym czasem pracy, umożliwiając rozliczenie rzeczywistego czasu pracy w odniesieniu do przyjętych norm w dowolnym okresie czasu.
Implementacja tego systemu w firmie jest bardzo prosta, wystarczy zainstalować czytniki wejścia/wyjścia z budynku, a pracowników wyposażyć w karty z indywidualnym identyfikatorem. Rozpoczynając i kończąc prace, zatrudniony zbliża swoją kartę do czytnika, co powoduje automatyczne zapisanie w centralnej bazie systemu informacji o dacie i godzinie. Informacje z systemu RCP mogą być na bieżąco przesyłane do systemu kadrowo-płacowego.
Do identyfikacji pracowników i związanych z nimi zdarzeń rejestratory czasu pracy mogą wykorzystywać czytniki kart z kodem kreskowym, czytniki kart zbliżeniowych lub dane biometryczne (np. odciski palca), co eliminuje takie nieprawidłowości jak przekazanie karty innej osobie, bądź jej podrobienie.
Rozliczając czas pracy system RCP uwzględnia wszystkie obowiązujące w przedsiębiorstwie normy dotyczące: wyznaczonego czasu na przerwy, zasady rozliczania godzin nadliczbowych, spóźnień, dodatków za pracę w godzinach nocnych. Powyższe dane mogą zostać pobrane na listy płac i stanowić podstawę do obliczenia wynagrodzeń.
Wdrożenie systemu rejestracji czasu pracy przynosi firmie wiele korzyści. Wpływa na usprawnienie pracy działu kadrowego, poprzez eliminację nieprawidłowości przy naliczaniu wynagrodzeń i zredukowanie ilości czasu potrzebnego na prowadzenie rozliczeń. Kontrola spóźnień, przerw i czasu pracy przełoży się na poprawę dyscypliny wśród zatrudnionych,
a eliminacja papierowych list obecności sprawi, że firma będzie bardziej ekologiczna i oszczędna. Dodatkowo system stanowi świetne narzędzie do oceny efektywności pracy, sporządzania raportów i statystyk.