Dom energooszczędny to dom, który posiada dobrą izolację przegród zewnętrznych w tym stolarki okiennej i drzwiowej, a także zredukowaną ilość mostków termicznych, czyli miejsc o gorszych właściwościach termoizolacyjnych oraz sprawny system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła i wysokosprawną instalację grzewczą. Dom energooszczędny powinien zużywać jak najmniej energii na codzienną eksploatację, przyczyniać się do redukcji emisji dwutlenku węgla i wykorzystywać w jak największym zakresie energię odnawialną (słoneczną, wiatrową, gruntową).
Dom energooszczędny to budynek, w którym roczne zapotrzebowanie na energię jest niższe od 70 kWh/m2.
Współczesny dom ma być przyjazny zarówno dla mieszkańców, jak i dla środowiska naturalnego. Duży nacisk kładzie się na energooszczędność z uwagi na wyczerpujące się złoża surowców naturalnych, a co za tym idzie rosnące koszty zakupu nośników energii. Budownictwo jest obecnie szczególnie nastawione na ograniczanie strat ciepła i oszczędzanie.
Dom energooszczędny to przede wszystkim oferta skierowana do ludzi otwartych na nowoczesne rozwiązania, chcących obniżyć koszty eksploatacji, a także ludzi, którzy szanują środowisko naturalne.
Bryła budynku powinna być, podobnie jak w przypadku budynku pasywnego, zwartym prostopadłościanem przykrytym dwuspadowym dachem. Budynki wysokoenergooszczędne powinny mieć jak najlepszy stosunek powierzchni zewnętrznej ścian do jego kubatury. Im stosunek jest mniejszy tym lepiej dla budynku. Najmniejsza powierzchnia ścian i największa powierzchnia okien powinna być usytuowana od południa, z kolei największa powierzchnia ścian i najmniejsza okien od północy. Dzięki temu będzie możliwy odzysk ciepła od nasłonecznienia, a wykonanie ścian z materiałów o wysokiej izolacji termicznej pozwoli na ograniczenie strat ciepła.