Komfortowy, nowoczesny dom o znikomym zapotrzebowaniu na energię elektryczną, ekonomiczny w eksploatacji, a zarazem ekologiczny – tak w zarysie można wyjaśnić czym jest dom pasywny. Taka perspektywa może wydawać się zbyt piękna aby była prawdziwa, jednak statystyki potwierdzają, że budynki pasywne stały się standardem dla wielu użytkowników w Niemczech, Austrii czy Wielkiej Brytanii, a także zawitały do Polski i nie przestają cieszyć się zainteresowaniem.
Budownictwo pasywne to pewien standard obiektów, u jego podstaw leży stosowanie rozwiązań, które wpływają na znaczące zredukowanie zużycia energii w trakcie eksploatacji oraz zapewnienie bardzo dobrych parametrów izolacyjnych.
W domu pasywnym wszystkie przegrody zewnętrzne oraz stolarka okienna mają niski współczynnik przenikalności ciepła. Powłoka zewnętrzna budynku jest nieprzepuszczalna dla powietrza, zapewniona jest również odpowiednia izolacja na mostkach cieplnych. System wentylacji odzyskuje 75–90% energii z usuwanego powietrza.
Praktyka pokazuje, że zapotrzebowanie na energię w takich obiektach jest wielokrotnie mniejsze niż w tradycyjnych budynkach, wynosi ono około 15 kWh/m2/rok. Domy pasywne zużywają energię elektryczną na oświetlenie czy różnego rodzaju urządzenia, ale na ogół nie wymagają dodatkowego źródła ciepła oprócz słońca i ciepła generowanego przez urządzenia. Wykorzystywanie urządzeń energooszczędnych, alternatywnych źródeł energii, m.in. paneli słonecznych czy turbin wiatrowych, pozwala na zasilanie domu z niewielkim udziałem dostawców energii.
Poza energooszczędnością pasywny dom to przede wszystkim komfort, możliwość przebywania na co dzień w naturalnej przestrzeni, bez wahań temperatury, przeciągów, ale ze stałym dopływem świeżego powietrza. Sprawny system wentylacji mechanicznej wywiewa powietrze z pomieszczeń, które mogą generować przykre zapachy i odpowiada za utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności. Jeśli inwestycję taką połączy się z inteligentnymi systemami zarządzania budynkiem, stanowić będzie rozwiązanie idealnie dostosowane do potrzeb i wymagań użytkowników.